http://www.makepovertyhistory.org
skip to main
|
skip to sidebar
Интересни статии от други медии
С цел размисъл
неделя, 28 април 2013 г.
Европа се смали до брошка на ревера на българските политици
Партиите се сещат за членството в ЕС само когато става дума за еврофондове
Светослав Терзиев, в."Сега", 29 Април 2013
За първи път откакто членува в ЕС България прави избори, в които почти не говори за Европа. Всеки шлагер омръзва, но причината е по-дълбока. Европа влезе в списъка на изгубените илюзии, които се редуваха през прехода след комунизма.
Вече няма партия, която да се представя пред избирателите като носителка на европейската идея. Дори онези, които се нарекоха "европейски", забравят защо се казват така. Европа се смали до украшение на българските политици, с което се кипрят по-скоро пред чужденците, отколкото пред българските граждани. Като видят зор, тичат в Брюксел за собствено успокоение, че имат някаква тежест, каквото и да се говори за тях у дома. Срещат се все с политически симпатизанти, които европейската партийна дисциплина задължава да афишират подкрепа за сестринските партии, особено пред избори. Кандидат-премиерът на левицата Пламен Орешарски се снима на 24 април за спомен с председателя на Европарламента Мартин Шулц, излъчен на този пост от Партията на европейските социалисти, оглавявана в момента от лидера на БСП Сергей Станишев, който изпълнява ролята и на ракета носител на Орешарски. Снима се и с еврокомисаря по социалните въпроси Ласло Андор, който е унгарски социалист. Ръководителят на предизборната кампания на ГЕРБ Цветан Цветанов потърси на 26 април утеха в Берлин след слуховите си неволи в България, надявайки се германските консерватори, които бабуваха на раждането на политическото явление "Борисов", да не са забравили къде му е хвърлен пъпът. Цветанов се опря на фондация "Конрад Аденауер", която много пъти е служила за патерица на ГЕРБ, за да си уреди срещи на средно равнище - например, с председателя на Комисията за външна политика в Бундестага Рупрехт Поленц.
Иначе на родна почва най-ярък пример за изветряването на европейската мечта дава тъкмо управлявалата доскоро и готвеща се за втори мандат партия "Граждани за европейско развитие на България" (ГЕРБ). На разтърсващото си предизборно шоу в зала "Армеец" на 7 април тя мушна в ръцете на симпатизантите си по една лъскава брошурка, наречена "България във вярната посока (Акценти от политическата програма за развитие на България)". Още в началото си книжлето уверява, че "ГЕРБ е центристко-дясна партия, член на семейството на Европейската народна партия" (ЕНП). За доказателство бяха поканени най-видни роднини от "семейството", настанени на първия ред в залата и първи получили думата - генералният секретар на ЕНП Антонио Лопес (Испания) и председателят на групата на ЕНП в Европарламента Жозеф Дол (Франция). Те едва ли подозираха, че имат задачата да легитимират европейската меркантилизация на българската десница.
Ако можеха да четат български, щяха да се досетят, защото в брошурата с "акценти" темата "Европа" присъства само като синоним на "европейски фондове". В раздела "Европейското развитие е без алтернатива" се казва: "Спазването на европейските правила ни даде възможност да разчитаме на европейската солидарност, която: До момента ни осигури 24 млрд. лева за инвестиции и развитие на инфраструктурата; Предоставя на България 32 млрд. лева за периода 2014-2020 г. за иновации; Осигурява допълнително 150 млн. лева за ограничаване на младежката безработица; Чрез средствата от ЕС продължаваме да модернизираме ускорено страната".
За да няма съмнение, че в представите на ГЕРБ Европа се свежда до торба с пари, лидерът на партията Бойко Борисов се обърна откровено към гостите си от ЕНП: "Гарантираме за следващите години 32 милиарда лева да влязат в българската икономика благодарение на гостите от първия ред. Когато говорим за ГЕРБ, трябва да говорим за партия, която е донесла пари в България." Само за сравнение трябва да се напомни, че преди да дойде на власт, ГЕРБ имаше по-големи европейски амбиции: да вкара България в Еврозоната и в Шенгенското пространство, както и да я избави от унизителния механизъм за контрол над правосъдието и вътрешните работи. Което означаваше да я пренасочи от осакатено към пълноправно членство в ЕС. Стана обратното - България загуби всякаква перспектива (и интерес) да приеме еврото и да влезе в зоната без вътрешни граници, но за сметка на това удължи безсрочно действието на мониторинговия механизъм, който периодично й напомня, че не е достатъчно подходяща за общия европейски дом.
В България вече няма политическо съперничество на европейски терен и никоя партия не смята, че ще спечели, ако се изкара по-европейска от другите. Доказателство дава главната опозиционна сила БСП. Изненадващо е, че в новото си качество като председател на ПЕС лидерът на БСП Сергей Станишев говори пред българите много по-малко за Европа, отколкото преди да оглави европейското социалистическо семейство. В представените от него на 9 април "Управленски приоритети на "Коалиция за България" има мъничък сектор "България в ЕС и НАТО", в който се посочват две европейски задачи пред страната, ако БСП спечели изборите: "Активно участие на България в ЕС съобразно с националните интереси и недопускане на Европа на "две скорости"; Подкрепяне на специалния подход към икономически по-слабо развитите страни и политиката на ЕС за сближаване и намаляване на различията между европейските региони".
Само преди две години, когато още не миришеше на избори и смяна на властта, БСП прие подробен Управленски проект, наречен "Европейското развитие на България". В него обещаваше от европейско пиле мляко на българските избиратели: "Европейска интеграция чрез икономическо, регионално и социално сближаване, намаляване на различията между държавите и регионите в ЕС; Смяна на неолибералния модел с европейската социална алтернатива; Участие на страната в европейското пространство на свобода, сигурност и правосъдие; Активно участие на България в процеса на управление на Европейския съюз; Успешно отстояване в европейските институции на основни национални интереси, свързани с ЕС; В рамките на новите договорености за периода 2014-2020 г. да се премахне разделението между стари и нови държави членки; Премахване на оставащите бариери пред свободното движение на хора в ЕС, за включване на България в Шенгенското пространство и за отстраняване на всякакви открити и скрити форми на дискриминация на български граждани на пазара на труда в държавите членки; Включване на страната ни в Еврозоната до 2015 г.; Седалището на поне една европейска институция да бъде в нашата страна" и пр.. Към всичко това се добавяше и подробно описание как да се оползотворят еврофондовете през изтичащия и следващия 7-годишен финансов период.
Сега БСП се задоволява да предвиди в управленските си приоритети само "обезпечаване на европейските гранДови схеми за малките и средни предприятия" (правописът е според документа - бел. ред.). Още по-абсурдно е, че предлага за премиер бившия финансов министър в тройната коалиция Пламен Орешарски, който бе един от двамата главни виновници сред министрите (другият е регионалният ексминистър Асен Гагаузов) за замразяването през 2008 г. на 850 млн. евро от предприсъединителните фондове на България, от които накрая държавата загуби наказателно 200 млн. евро.
Щом европейската идея е станала толкова малка за големите партии, какво остава за по-малките? В техните предизборни програми тя е микроскопична и направо се губи. Движение "България на гражданите" на бившата еврокомисарка Меглена Кунева обеща "31 неща, които ще променят нашия живот". Сред тях думата "европейски" фигурира само веднъж, и то на 28-о място: "Ще стартираме 15-годишна програма за саниране на всички панелни сгради в страната с европейски средства и със средства от държавния бюджет". Добре че става дума за пари, за да се мерне нещо европейско и в предизборния проект на "гражданите", които впрочем са (по паспорт) както български, така и европейски граждани.
Движението за права и свободи (ДПС) също отправи предизборни послания, пропускайки да отбележи, че България (за разлика от Турция) вече членува в Евросъюза. На пресконференция на 9 април по повод началото на предизборната кампания зам.-председателят на ДПС Алиосман Имамов се сети за Европа само колкото да каже, че "всички европейски класации за стандарта на живот започват с Люксембург и свършват с България". Което е вярно, без да помага много за пренареждане на класациите. Изненадващо е, но трябва да се отбележи, че Европа присъства най-много в мислите на Волен Сидеров, лидера на националистическата партия "Атака". Той се отправя на избори с Плана "Сидеров", озаглавен "Нов път за България". Документът се търкаляше една година из сайта на "Атака", но на 3 март т.г. бе признат за официална предизборна платформа на партията. В него има цяла глава, наречена "Трябва ли България да продължава да е член на ЕС какъвто е днес?" Отговорът се подразбира още от първото изречение: "Евросъюзът в днешния си вид е заплаха за демокрацията и националния суверенитет на държавите членки". След като се изброяват множество нелечими пороци на ЕС, Сидеров предлага "генерално пренасочване на българската икономика към Китай, Индия, Бразилия, Япония и Русия". Ако не друго, партиите ни обещават виртуална разходка по картата на света, докато те самите очакват от избирателите да ги пратят в парламента, който е главната туристическа агенция за политиците.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
По-нова публикация
По-стара публикация
Начална страница
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Търсене в блога
Другите ми блогове
Семки и бонбонки
Културата е свободна, културата е свобода
Архив
▼
2013
(127)
►
декември
(11)
►
юни
(27)
►
май
(47)
▼
април
(37)
Европа се смали до брошка на ревера на българските...
Неговата борба
Цветозар Томов: Цветанов е политическо чудовище и ...
Проф. Андрей Пантев: Народът да се извини, че избр...
Избори с изненади. Да очакваме ли промени в електо...
Иван Костов - И като опозиция можем да предпазим с...
Андрей Райчев - Оттеглям се. Хората не ни искат.
Кризата в Европа, кризата в България
Деница Сачева – Хроники от първата ми предизборна ...
Цената на страха
Наивници търсят Цецомобил. Защо? Цецо и Бойко сами...
В. "Уикенд" се обърна срещу Цветанов
Вальо, Емо, Цеко, Цецо - глутницата на Бойко
Бележки от Солун по време на криза
Забравихте ли...
Преходът ни към статуса ни на говеда
Цветанки Ризови - ефектът на говорещите глави
Минчо Спасов: ГЕРБ купува и изборните комисии
ДСБ расте - защо?
Кулезич срещу Трактора
Прошков: Управленската немощ води до ченгеджийски ...
Иван Костов: ГЕРБ има собствен план за България - ...
Банкерите наистина са "банкстери"
Невидимите хора
Никога повече!
Падението на Мишо Константинов
Цветозар Томов: ГЕРБ е патологично явление, вземат...
Иван Гарелов: Станишев докара уртикария на самотни...
Иво Прокопиев - новият Жан Виденов?
Най-младото лице на ГЕРБ - Армандо, обича сьомга и...
Българската енергийна мафия в имена и факти
Борисов - тяло, в което не живее разум
Цецерон ребром: в кипежа на обществения гъдел
Медийните барони срещу журналистите на свободна пр...
Кой може да спаси пенсионерите
Спират ТЕЦ-ове заради рекордно ниско потребление н...
Цветозар Томов: Има масовизация на ГЕРБ, напомняща...
►
март
(5)
►
2009
(2)
►
февруари
(1)
►
януари
(1)
►
2008
(13)
►
декември
(7)
►
октомври
(6)
Етикети
АЕЦ "Козлодуй"
Азербайджан
активизъм
алевити
Александър Маринов
Алфред Махан
Андрей Райчев
Атака
Атоменегострай
Афера.бг
Ахмед Доган
Балкани
банки
банкова система
БГ
бедност
безработица
Блгария на гражданите
Близкия Изток
Богомил Бонев
Бойко Борисов
Борисов
Ботев
БСБ
БСП
България на гражданите
България на гражданитеи
български турци
валутен борд
Варна
Венцислав Антонов
Веселина Седларска
Византийска патриаршия
ВиК
Виктор Орбан
военна стратегия
ВСС
външна политика
газ
газопровод
ГДБОП
геополитика
геополитикиа
ГЕРБ
Германия
Голямата депресия
гражданско общество
Грийнспан
ДАНС
ДБГ
Делян Пеевски
демография
десница
Добруджа
долар
ДПС
дребен и среден бизнес
ДСБ
дсница
Духът на войната
дълг
Дянков
Евгений Дайнов
еврозона
еврозоната
еврокризата
европейска криза
Европейски съюз
Едвард Луттвак
Едуард Лутвак
емигранти
емиграция
Емил Караниколов
енергетика
енергитга Мафия
Ердоган
ЕС
ЕЦБ
задкулисие
Запад
защита на потребителите
Здравна система
зелените
и АЕЦ "Белене"
Ивайло Дичев
Иван Бакалов
Иван Драшков
Иван Костов
Иван Шишман
Иво Беров
идеологии
избори
Източна Европа
икономика
Илия Добрев
имигранти
инвалиди
инвестиционни банки
индустрия
институцонална система
Интернет
Интернет агитация
Ирак
Иран
Искра Фидосова
ислямизъм
Йоджалан
капитализъм
картели
Касим Дал
касиране
кейнсианство
Кенет Рогоф
Китай
кнъпан с БПС
комунизъм
консерватизъм
Константин Пенчев
контрабанда
Корман Исмаилов
Корпоративна банка
корупция
криза
криза на Кондратиев
Кунева
Кънчо Стойчев
кюрди
левица
Левски
лихви
Лудогорието
Любослава Русева
малка отворена икономика
мафия
МВР
МВФ
Меглена Кунева
медии
митници
монетарна теория
монополи
НАБУКО
Народопсихология
национално възраждане
неоинституционализъм
образование
обществен договор
Общество
олигархия
опозицията
Орешарски
Османска империя
Османската империя
османско владичество
парламент
парно
партийна агитация
партийна система
Пенко Гюров
пенсии
пенсионери
Петър Николов
Петя Владимирова
Политика
правителство
право
праворазздавателна система
предсрочни избори
престъпност
програмно правителства
програмно правителство
производство
промишленост
протести
пушенето
Първанов
Радан Кънев
Радина Ралчева
Реформаторския блок
роми
Русия
САЩ
световна финансова система
СИК
Симеон Дянков
Синьо единство
Синята Коалиция
Сирия
социалисти
социална система
Социални мрежи
социално обезпечаване
социология
средна класа
СССР
Стамболов
Станимир Флоров
Станишев
суверенни фондове
съдебна власт
съдебна система
такса смет
Таксим
теория на парите
ТИМ
турско робство
Турция
Търновското царство
Унгария
фейсбук
Феминизъм
финанси
финансова криза
форуми
Франция
Фукуяма
хедж фондове
хиперинфлация
християнство
Цацаров
Цветан Цветанов
Цветанов
Цветлин Йовчев
Цветлин Йовчеив
цена на енергията
цена на тока
цени на тока
централна банка
Цетан Цветанов
цигари
ЦИЕ
чума
шистов газ
Явор Дачков
Яна Добрева
Fun
Hyperinflation
TAP
Няма коментари:
Публикуване на коментар